Stomatologia estetyczna - skaling, piaskowanie, lakierowanie

Kolor zębów uzależniony jest od czynników wewnętrznych, wrodzonych oraz zewnętrznych związanych z nawykami higienicznymi i dietetycznymi pacjenta. Antybiotykoterapia, palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina może spowodować powstawanie przebarwień. Zęby leczone w przeszłości kanałowo z czasem ciemnieją. Przebarwia się także osad nazębny. Problemem estetycznym mogą być także zęby wąskie, starte, złamane, ze zniszczonymi koronami lub rozległymi wypełnieniami.

W naszym gabinecie oferujemy państwu zabiegi higienizacyjne wykonywane przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną lub lekarza dentystę. Te procedury to profesjonalne oczyszczanie zębów i piaskowanie. Zabieg kompleksowego usuwania osadów z zębów powinien być wykonywany średnio 2 razy w roku. W skład procedury stomatologicznej w naszym gabinecie stomatologicznym, wchodzą następujące zabiegi:

- skaling wszystkich zębów. Polega na mechanicznym usunięciu twardych osadów (pot. kamienia) ze wszystkich zębów przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego skalerem, który przy pomocy drgającej końcówki roboczej milimetr po milimetrze odkleja kamień (zmineralizowany osad) od powierzchni zębów.

- piaskowanie wszystkich zębów. Polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów z miękkiego lepkiego nalotu/ osadu i zwykle jest wykonywany po skalingu. Zabieg polega na podaniu pod ciśnieniem specjalnego piasku stomatologicznego, który skutecznie oczyszcza powierzchnię zębów oraz powoduje korzystny efekt estetyczny w postaci bielszych zębów.

- lakierowanie zębów (fluoryzacja). Polega na aplikacji na powierzchnię oczyszczonych zębów specjalnego żelu, który zabezpiecza i regeneruje szkliwo zębów. Aplikacja za pomocą pędzelka lub specjalnej szyny.

Możliwe jest także wybielanie zębów pod czujnym okiem lekarza dentysty. Nasza oferta to mało inwazyjne i przynoszące trwalszy efekt wybielanie zębów w domu, przy wykorzystaniu specjalnej szyny, specjalistycznego żelu oraz konkretnych zaleceń lekarza dentysty z naszego gabinetu stomatologicznego. Wybielanie nakładkowe może być wykonane tylko po profesjonalnym oczyszczeniu zębów i rozpoczyna się od pobrania wycisków do sporządzenia indywidualnych szyn dla pacjenta. Na kolejnej wizycie w gabinecie stomatologicznym, pacjent otrzymuje od lekarza dentysty gotowe nakładki, preparat do wybielania oraz szczegółowy harmonogram stosowania. Zgodnie z zaleceniami lekarza, w nakładki aplikowany jest bezpieczny preparat do wybielania, następnie przez okres oznaczony przez lekarza dentystę, pacjent nosi nakładki na zębach kontynuując proces wybielania.

Stomatologia estetyczna to także wykonanie licówek bądź pełnych koron porcelanowych, które wzmocnią osłabione urazami czy też wypełnieniami zęby oraz nadadzą im odpowiedni, atrakcyjny kształt.

Stosunkowo często zgłaszają się do nas pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębiny, która objawia się nadmiernym, kłującym lub tępym bólem zęba występującym przy określonych bodźcach: termicznych (zimno, ciepło), chemicznych (słodkie, kwaśne), mechanicznych (szczotkowanie zębów, dotyk). Objawy te występują średnio u co czwartej osoby po 30 roku życia więc stanowią istotny odsetek naszych pacjentów. Dlaczego tak się dzieje? Zębina to warstwa twardej tkanki pokryta w części koronowej zęba szkliwem, w części korzeniowej zaś, cementem. W przypadku starcia lub urazu szkliwa zęba (np. ubytek próchniczy w zębie, mechaniczne uszkodzenie klamrą protezy lub aparatu ortodontycznego) oraz recesji dziąsła (periodontopatie, wiek), zębina jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, wywołujących odczuwalny ból zęba.

Metody leczenia nadwrażliwości to stosowanie leków działających ogólnie i/lub miejscowo. Ich efekt zależy w dużej mierze od nawyków higienicznych i dietetycznych pacjenta. Zbyt częste spożywanie owoców cytrusowych, soków cytrusowych czy napojów gazowanych, może powodować chemiczne uszkodzenie szkliwa i cementu korzeniowego co prowadzi do odsłonięcia kanalików zębinowych. Szczotkowanie zębów bezpośrednio po wypiciu soku, zwiększa utratę tkanek zęba i nasila nadwrażliwość. Obecność nazębnej płytki bakteryjnej (kamień, osad) powoduje zapalenie dziąseł i choroby przyzębia a w konsekwencji odsłanianie granicy szkliwo- cementowej, gdzie zębina jest słabo chroniona cienką warstwą tkanek zewnętrznych i może być podatna na wzmożoną reakcje na niekorzystne bodźce zewnętrzne.

W naszym gabinecie stomatologicznym proponujemy specjalistyczne środki do wcierania w ząb oraz nakładania punktowo na wrażliwą zębinę. Na rynku znajduje się wiele past do codziennego mycia zębów, ograniczających nadwrażliwość zęba; lekarz stomatolog pomoże dobrać odpowiednią dla konkretnego pacjenta. Zarówno pasty do mycia zębów w domu jak i profesjonalne środki stosowane w gabinecie stomatologicznym muszą być stale powtarzane. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie jednak odbudowanie utraconych tkanek i założenie wypełnienia w zębie. Podsumowując: nadwrażliwość zębów da się leczyć- proces wymaga wytrwałości po stronie pacjenta, zmiany nawyków żywieniowych, częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym zaś niezmiernie ważnym zagadnieniem jest poprawna higiena jamy ustnej tj. brak osadów, kamienia nazębnego i odpowiednie pH.

Więcej o stomatologii estetycznej znajdziesz w wywiadzie w formie pytań i odpowiedzi. udzielonym przez lekarza dentystę  z naszego gabinetu stomatologicznego. O tym jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego piszemy tutaj.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się
z cennikiem naszych usług.